Dlaczego faktoring jest skutecznym narzędziem zarządzania przepływem gotówki?

Faktoring staje się coraz bardziej popularnym sposobem odzyskiwania należności. Z usług korzystają zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i te duże. Usługa pozwala na efektywne zarządzania wpływami oraz wydatkami, co korzystnie odbija się na bieżącej kondycję firmy i pozwala jej się rozwijać.

Faktoring, czyli co?

Faktoring to w dużym uproszczeniu odprzedaż faktur za gotówkę firmie faktoringowej albo bankowi, który świadczy tego typu usługi. 

Być może wystawiasz sporo faktur z długim terminem płatności, wynoszącym 60, a niekiedy nawet 90 dni. Od momentu wysłania dokumentu klientowi do otrzymania pieniędzy pewna pula środków zostaje zamrożona. Nie możesz z nich korzystać, żeby rozwijać zaplecze techniczne firmy, pracowników czy promować swoją działalność.

Jeśli jednak odprzedasz firmie faktoringowej faktury swoich klientów, uzyskasz gotówkę nie później niż w ciągu kilku dni. Możesz z usługi skorzystać, dopiero gdy wierzyciel spóźnia się ze spłatą albo natychmiast po wystawieniu faktury, aby zapewnić przedsiębiorstwu płynność finansową.

Nie musisz się wówczas martwić o egzekwowanie należności. To firma faktoringowa podejmie działania, których celem będzie uzyskanie zapłaty. Brzmi dobrze? Właśnie dlatego faktoring staje się tak popularny!

Jak faktoring wpływa na przepływy gotówki?

W dobrze prosperującym przedsiębiorstwie przepływy gotówkowe są dodatnie. Oznacza to, że wpływy przewyższają wydatki. W idealnym modelu klienci opłacają faktury na długo przed upływem terminu wskazanego na fakturze, a przedsiębiorca wydatkuje uzyskane środki na rozwój firmy i marketing służące generowaniu jeszcze większych wpływów. 

Niestety rzeczywistość nieczęsto bywa idealna. Klienci zapominają opłacić faktury w terminie albo wręcz czekają do ostatniego dnia, aby jak najefektywniej zarządzać swoimi aktywami. Bywa jednak i tak, że zapłacić nie chcą albo nie mogą, bo ich firma nie funkcjonuje najlepiej…

Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem wydawało się windykowanie należności. Na szczęście powstał faktoring. Choć również służy odzyskiwaniu należności, to jednak jest to usługa finansowa, a nie windykacyjna.

Faktoring online sprawia, że nie musisz czekać, aż uda się „namówić” klienta do współpracy! Otrzymujesz środki pieniężne natychmiast, a kwestię rozliczenia z wierzycielem przejmuje firma faktoringowa. I to wszystko bez wychodzenia z domu, ponieważ usługa jest dostępna przez Internet.

Kto szczególnie powinien zainteresować się faktoringiem?

Na zaburzenie przepływów pieniężnych narażone są szczególnie firmy, działające w branżach gdzie klienci oczekują wystawiania faktur z długim terminem płatności. Mowa tu o budowlance, HoReCa, transporcie, usługach i handlu.

Oczekiwanie na spłatę 60 czy nawet 90 dni bardzo poważnie oddziałuje na płynność finansową. Jeśli dodatkowo klient zwleka z uregulowanie należności po terminie, może to ograniczyć plany rozwojowe przedsiębiorstwa. A przecież konkurencja nie śpi i każdą taką okazję wykorzysta, by zająć rynek, na którym działa Twoja firma.

Warto więc zawrzeć umowę o współpracy z firmą faktoringową i przestać się martwić! Za wystawione faktury otrzymasz gotówkę, nie zaprzątając sobie więcej głowy kwestią odzyskiwana należności. 

Co ważne, wiele partnerów biznesowych widząc, że korzystasz z faktoringu, może chętniej nawiązywać z Tobą współpracę! Dlaczego? Bo mają pewność, że nie będziesz ponaglał ich z płatnością przed upływem terminu wskazanego na fakturze. Nie tylko wiec zyskasz narzędzie do zarządzania przepływami pieniężnymi, ale też zaczniesz budować bardziej stabilne relacje z klientami.

Materiał zewnętrzny

Redakcja dobry-polecam.pl