Pewna emerytura? Ubezpieczenia na życie z opcją oszczędnościową!

Kiedy myślimy o czekającym nas okresie emerytury, przed naszymi oczami staje wizja dużej ilości wolnego czasu i możliwości odpoczynku po długiej aktywności zawodowej. Niestety, ale w praktyce często nie wygląda to w ten sposób, gdyż emeryci nie mają odpowiednich oszczędności na spokojne życie i realizację swoich marzeń. Warto pomyśleć o tym już teraz a z pomocą mogą nam przyjść ubezpieczenia na życie.

Ile wynosi minimalna emerytura w Polsce i czy będzie ona dla nas wystarczająca?

Ubezpieczenia na życie mogą nam pomóc w oszczędzaniu na emeryturę (o tym, w jaki sposób może to mieć miejsce, opowiemy za chwilę), jednak na wstępie warto zastanowić się, dlaczego opłaca się zacząć myśleć o jesieni życia już teraz. W Polsce obowiązuje system emerytalny oparty o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, więc teoretycznie moglibyśmy zostawić wszystko w rękach państwowych instytucji. Pamiętajmy jednak o tym, że kwota świadczeń emerytalnych może się okazać dla nas zbyt niska i niestety często tak się właśnie dzieje.

Minimalna emerytura w Polsce wynosi w 2023 roku nieco powyżej 1500 złotych brutto. Do jej otrzymywania są uprawnione te osoby, które przepracowały 20 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) lat. Oczywiście kwota naszej emerytury będzie zależała od wielu czynników, jednak powyższa suma z całą pewnością nikogo nie napawa optymizmem.

Ubezpieczenia na życie i oszczędzanie – można to połączyć!

Z pomocą przy oszczędzaniu na czas emerytury mogą nam przyjść ubezpieczenia na życie. Mowa tutaj o konkretnym rodzaju polis, który łączy w sobie najciekawsze elementy klasycznego ubezpieczenia oraz bankowej lokaty. W momencie, kiedy decydujemy się na zakup takiego produktu, z każdą składką opłacamy nie tylko koszty polisy, ale także odkładamy kapitał na specjalne konto oszczędnościowe.

Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim nie musimy pamiętać o regularnym i systematycznym oszczędzaniu, z którym wiele osób miewa problemy. Trudno się temu dziwić, gdyż odkładanie kapitału wymaga sporo dyscypliny. Kolejną zaletą, jaką mają ubezpieczenia na życie jest dodatkowa opcja oszczędnościowa. Sama myśl, że nasze pieniądze cały czas pracują, może mieć niemałe znaczenie w dobie inflacji.

Inne korzyści, które może nam zapewnić ubezpieczenie na życie

Wiemy już, że na rynku polis istnieją rozwiązania, które mogą ułatwić nam oszczędzanie na emeryturę. Pamiętajmy jednak o tym, że niezależnie od kwestii oszczędnościowej, ubezpieczenia na życie to także sposób na zapewnienie spokojnego bytu nam i naszej rodzinie.

Podstawowym zadaniem ubezpieczeń na życie jest ochrona rodziny ubezpieczonego przed różnymi, nieszczęśliwymi wypadkami i zdarzeniami. Jeśli kupimy taką polisę, nie będziemy musieli już martwić się o to, czy nasi bliscy będą migli spokojnie funkcjonować i nie martwić się o finansową przyszłość w momencie, kiedy nas zabraknie. Ubezpieczenie możemy rozszerzyć również o inne pakiety, jak chociażby ochronę na wypadek utraty pracy. Wszystko to sprawia, że dobra polisa może stać się prawdziwą gwarancją bezpiecznej i spokojnej emerytury.

Redakcja dobry-polecam.pl