Funkcja chłodzenia a atrapa chłodnicy

Atrapa chłodnicy, jak z resztą sama jej nazwa podpowiada, jest tylko atrapą, a nie prawdziwą chłodnicą. Nie oznacza to jednak, że nie wpływa ona na funkcję chodzenia. O tej oraz i innych rolach atrapy chłodnicy opowiemy w tym krótkim wpisie. Zanim jednak do tego przejdziemy, musimy w kilku słowach wyjaśnić sam proces chłodzenia silnika.

Funkcja chłodzenia

Silnik spalinowy, niezależnie od tego, czy jest to silnik benzynowy, diesla czy może zasilany gazem ziemnym, działa poprzez zmianę energii chemicznej zmagazynowanej w paliwie na energię mechaniczną napędzającą samochód. Ta zmiana rodzaju energii jest możliwa dzięki procesowi spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Proces ten, podobnie jak wszystkie inne procesy chemiczno-fizyczne, nie jest wolny od strat. W tym konkretnym przypadku większość energii jest marnowana w postaci ciepła, które oprócz zmniejszenia wydajności silnika stanowi niemały problem dla inżynierów i konstruktorów. Ciepło to należy bowiem usunąć poza układ. To właśnie jest zadanie układu chłodzenia.

Atrapa chłodnicy

Atrapa chłodny jest jednocześnie częścią opisanego powyżej układy chłodzenia i karoserii samochodu. W związku z tym jej zadania można podzielić na dwie kategorie: praktyczną i wizualną. Od praktycznej strony atrapa chłodnicy chroni właściwą chłodnicę przed uszkodzeniem oraz kieruje na nią strumień powietrza. Atrapa chodnicy musi więc z jednej strony być odpowiednio wytrzymała, aby zatrzymać drobne kamienie i inne zanieczyszczenia, które mogą znaleźć się na jezdni, a z drugiej mieć na tyle duże otwory, aby móc doprowadzać do chłodnicy wystarczającą ilość powietrza.

Od wizualnej strony atrapa chłodnicy jest jedną z największych ozdób samochodu, a w przypadku części marek wręcz ich znakiem rozpoznawczym. Dlatego, jeśli atrapa chłodnicy w twoim samochodzie jest uszkodzona, to odwiedź sprawdzony przez nas sklep signeda.pl i wymień ją na nową. Ma to ogromny wpływ na to, jak samochód prezentuje się jako całość, więc niedużym nakładem finansowym możesz znacznie poprawić wygląd swojej maszyny.

Materiał zewnętrzny

Redakcja dobry-polecam.pl