Własne mieszkanie – jak zdobyć?

Wynajem lokalu jest bardzo męczącym rozwiązaniem na dłuższą metę. Wiele osób, gdy już osiągnie pewną stabilność finansową, zaczyna rozglądać się za własnymi czterema kątami.

Własne mieszkanie

Niestety, dostępność mieszkań, zwłaszcza z rynku wtórnego maleje, a ceny dopiero co wybudowanych osiedli często przekraczają nasze możliwości finansowe. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego musimy pamiętać także o wykończeniu, co stanowi nie lada koszt. Jak zdobyć swoje wymarzone lokum? Dla wielu osób rozwiązaniem okazuje się kredyt hipoteczny. Warto pamiętać, że zamiast płacić czynsz za wynajem, moglibyśmy spłacać własne mieszkanie. Jest to ważny argument, który przekonuje wiele osób. Obecnie banki oferują nam także kredyt na wykończenie mieszkania. Aby jednak uzyskać pozytywną decyzję kredytową, trzeba spełnić kilka warunków.

Zdolność kredytowa

Pierwszą rzeczą, którą sprawdzamy, jest zdolność kredytowa. To od niej zależy, czy mamy w ogóle możliwość spłaty zobowiązania. Kolejnym aspektem jest wkład własny. W niektórych bankach wystarczy 10 % wartości nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że niski wkład własny wiąże się zwykle z wyższą marżą. Przez to miesięczna rata będzie wyższa. Z pewnością bardziej korzystne okazuje się uzbieranie 20 % wkładu własnego. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek. Wiele osób decyduje się na pożyczenie brakującej kwoty od rodziny. Droga do własnego mieszkania nie jest usłana różami. Niewątpliwie warto poświęcić na nią trochę czasu oraz wysiłku, aby przez wiele lat móc cieszyć się swoimi prywatnymi czterema kątami.

Zobacz więcej na ekoatom.org.pl

Redakcja dobry-polecam.pl

One thought on “Własne mieszkanie – jak zdobyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *