Program do paragonów i jego implementacja we wtyczce e-commerce

Osią działania każdego panelu administracyjnego sklepu internetowego są różnego rodzaju wtyczki, które oferują wiele ciekawych funkcji. Część z tych wtyczek jest przeznaczona do drukowania paragonów, co – jak wiadomo – jest podstawowym zadaniem przedsiębiorcy prowadzącego działalność handlową.

Wtyczka, która (nie) działa

Choć sam pomysł implementacji takiego narzędzia jest jak najbardziej godny pochwały, to trzeba przyznać, że wielu dostawców usług e-commerce wciąż nie dopracowało ich działania. Nie da się bowiem ukryć, że na rynku istnieje wiele różnych kas fiskalnych, których drukarki nie zawsze muszą być kompatybilne z obsługiwaną wtyczką. Co gorsza, nawet profesjonalny program do paragonów nie zawsze radzi sobie z określonymi rodzajami sprzętu. Cóż, w końcu sprzedawca może wybierać spośród kilkudziesięciu różnych modeli kas fiskalnych.

Kwestie licencyjne

Zaletą tych wtyczek jest ich pełna implementacja z panelem administracyjnym danego sklepu. Nietrudno o to, skoro większość z nich została wypuszczona przez dostawców tychże usług. Dużo większym problemem jest jednak kwestia licencji. Wypuszczenie triala z ograniczonym dostępem do usług nie wchodzi w grę, gdyż klient finalny chce je wszystkie przetestować. Dlatego twórcy wtyczek zaprojektowali je w ten sposób, by były one dostępne za darmo wyłącznie do określonej liczby paragonów. Taki program do paragonów będzie świetną platformą testową, która pozwoli zapoznać się z możliwościami tego niezwykłego sprzętu.

Instalacja i wdrożenie

Decyzję o tym, jak ma wyglądać i działać dana wtyczka, podejmuje już sam właściciel sklepu. Owszem, może on już na samym początku zdecydować, czy chce zakupić wersję pełną, czy też skorzystać z wersji darmowej oprogramowania. Osoby prowadzące własny, dopiero co rozkręcający się na rynku sklep, mogą skorzystać z wersji darmowej, gdyż w większości wtyczek pierwsze paragony będą drukowane za darmo. Próg, od którego trzeba wykupić pełną wersję, jest zwykle dość ujednolicony i waha się w granicach od 50 do 60, 70 sztuk.

Zanim dojdzie do drukowania

A co, jeśli w danym momencie wydrukowanie paragonu nie jest możliwe? Tak czy inaczej, jego cyfrowa wersja jest zapisywana na specjalny nośnik pamięci. Dzięki niemu można w łatwy sposób powrócić do wybranego paragonu i – w razie potrzeby – szybko go wydrukować. Paragony do druku (w wersji cyfrowej) mogą być dostępne albo w pamięci kasy fiskalnej, albo jako ewentualna kopia zapasowa posiadanych wcześniej, papierowych dokumentów potwierdzających sprzedaż.

A tak na marginesie, zapisywane w pamięci wewnętrznej paragony do druku zawsze można wydrukować ponownie. Trzeba jednak przyznać, że są one dużo trwalszym dokumentem zakupu, niż ich papierowa, niezbyt odporna na przecieranie wersja.

Redakcja dobry-polecam.pl