Stosowanie soczewek przez astygmatyków

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym objawia się astygmatyzm. Co to jest i czym się charakteryzuje, opiszemy w poniższym artykule. Najprościej mówiąc, jest to powszechna wada wzroku, powodująca niewyraźne i nieostre widzenie zarówno na długą, jak i krótką odległość. Objawia się w każdym wieku i najczęściej charakteryzuje się krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii nawet połowa osób noszących okulary lub soczewki korekcyjne cierpi na astygmatyzm.

Co powoduje astygmatyzm i jakie są objawy?

Kiedy powierzchnia oka, czyli rogówka nie ma naturalnego, kulistego kształtu, a wyglądem przypomina piłkę do gry w rugby, to wtedy właśnie występuje astygmatyzm. Co to powoduje? Przede wszystkim rozproszenie światła, które wpada do oka. Nie skupia się ona wtedy prawidłowo na siatkówce jak u zdrowej osoby, co w efekcie powoduje to, że obraz, na który patrzymy, wydaje się rozmyty.

Objawem astygmatyzmu jest także zamazanie widzenie obiektów znajdujących się w oddali, kiedy próbujemy skupić wzrok na przykład na znakach drogowych. Może to mieć również wpływ na zajęcia, które wymagają sprawnego widzenia z bliska, czyli najczęściej czytania, uczenia się czy nawet szycia. Nie podejmując walki z tą wadą wzroku, będziemy mieli tylko problemy z ostrym i wyraźnym widzeniem, ale również będziemy mrużyć i trzeć oczy, a nawet czuć zmęczenie i ból głowy.

W jaki sposób skorygować astygmatyzm?

Żeby dokładnie dowiedzieć się, czy cierpimy na astygmatyzm najlepiej skontaktować się ze specjalistą, ponieważ rozmyte widzenie wcale nie musi oznaczać tego, że mamy te konkretną wadę wzroku. Okulista po przeprowadzeniu dokładnego badania i wielu testów szybko zdiagnozuje problem i doradzi w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Najczęściej są to specjalnie dopasowane okulary korekcyjne lub soczewki.

Astygmatyzm występuje również w dwóch rodzajach. Pierwszy regularny jest wtedy, gdy w jednym przekroju ma inną krzywiznę niż w drugim. Ta najpopularniejsza forma jest najłatwiejsza do skorygowania, ponieważ wystarczy użyć specjalnych okularów lub soczewek kontaktowych.

Natomiast w przypadku astygmatyzmu nieregularnego, który objawia się zdecydowanie rzadziej, występuje nieregularny kształt rogówki. Taka wada wzroku może być spowodowana uszkodzeniem rogówki albo efektem schorzenia potocznie nazywanym stożkiem rogówki. Jest to postępująca choroba, która polega na zmniejszaniu się grubości środkowej części rogówki, doprowadzając do jej zniekształcenia. W tym przypadku również istnieje możliwość skorygowania wzroku za pomocą odpowiednio dopasowanych soczewek.

Czy soczewki kontaktowe zapewniają lepsze widzenie cierpiącym na astygmatyzm?

Okulista po przeprowadzeniu specjalistycznego badania dokładnie będzie wiedział, jaka jest wada wzroku pacjenta i jakie będą najlepsze soczewki kontaktowe. Pomogą one znacznie wyraźniej widzieć obraz przez cały dzień, nawet w nocy.

Więcej szczegółowych informacji na temat astygmatyzmu oraz wysokiej klasy soczewek kontaktowych znajdziesz na stronie Acuvue.pl. Firma oferuje również możliwość skorzystania z bezpłatnych soczewek próbnych po wykonaniu płatnego badania wzroku.

Redakcja dobry-polecam.pl