Większość osób dobrze wie, czym jest czystek. Zioło to stało się bardzo popularne ze względu na swoje właściwości oczyszczające, działanie antybakteryjne i antywirusowe. Wpływa korzystnie na wygląd skóry, walczy z wolnymi rodnikami, stoi na straży młodzieńczego wyglądu. O czystku można napisać wiele dobrego, bo jest to niezwykle cenna roślina. Warto wiedzieć, że znalazł on zastosowanie również u zwierząt. Używa się go w przypadku zarówno kotów, jak i psów. Może być przyjmowany doustnie i stosowany zewnętrznie. Jest mnóstwo korzyści płynących z podawania czystka zwierzętom, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Nawet w sklepach zoologicznych znajdują się preparaty ze sproszkowanym czystkiem.
Co warto wiedzieć o czystku?
Obecnie wyróżnia się wiele gatunków czystka, który jeszcze do niedawna był mało popularną rośliną, ale obecnie ponownie wrócił do łask. Można go kupić w aptekach, Internecie, sklepach zielarskich czy nawet w dobrze znanych dyskontach spożywczych. Przeprowadzono już wiele badań naukowych, które potwierdziły niezwykłe właściwości czystka. Zioło to towarzyszy człowiekowi od wieków, już wiele lat temu odkryto jego niezwykłe działanie, więc zaczęto wykorzystywać go w lecznictwie. Czystek świetnie sprawdzał się do poprawiania samopoczucia, pozyskiwano z niego olejek eteryczny, który pomagał przy trudno gojących się ranach. Jego liczne właściwości znały już ludy starożytne. Czystek stał się remedium na wiele dolegliwości, stosowano go w leczeniu biegunek, wrzodów, chorób skórnych. Smak czystka jest dosyć specyficzny, dla niektórych może być zbyt intensywny, a wynika to z ogromnego stężenia polifenoli. Są to niezwykle cenne substancje o działaniu antyoksydacyjnym. Walczą one z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za starzenie się komórek. Polifenole znajdujące się w czystku chronią przed rozwojem chorób nowotworowych i schorzeń układu krwionośnego. Zabezpieczają błony komórkowe i DNA. Można liczyć na wzmocnienie organizmu, zredukowanie stanów zapalnych.
Czystek dla psa? Czy rzeczywiście warto podawać go swoim czworonogom?
Ze względu na ogromną ilość polifenoli czystek posiada silne działanie przeciwutleniające. Redukuje stany zapalne w organizmie, chroni naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Można wobec tego śmiało stwierdzić, że będzie to wspaniałe zioło dla zwierząt z problemami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Jeśli pies ma osłabiony system immunologiczny, często się przeziębia, to warto wzbogacić jego dietę o suplementy z czystkiem. Roślina ta działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo. Wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza podatność na infekcje i skraca czas ich trwania. Czystek dla psa będzie szczególnie polecany w okresie jesienno-wiosennym, gdy jego organizm jest bardziej osłabiony ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
W przypadku wielu ziół trzeba zachować szczególną ostrożność, bo mogą wystąpić różne działania niepożądane przy długotrwałym stosowaniu. Nie ma tego problemu z czystkiem, który może być przyjmowany przez długi czas, co zresztą jest wręcz wskazane. Nie trzeba robić żadnych przerw w jego podawaniu. Czystek może być stosowany zarówno przez ludzi, jak i przez zwierzęta. Ma na nie korzystny wpływ, nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Czystek cieszy się sporą popularnością ze względu na to, że przypisuje mu się działanie odstraszające kleszcze, komary i pasożyty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zapewnia on stuprocentowej ochrony i należy traktować go jako uzupełnienie innych metod.
Jak stosować czystek u psa?
W sprzedaży znajdują się gotowe preparaty z czystkiem przeznaczone dla zwierząt, w tym psów. Mają one postać bardzo drobno sproszkowanego zioła. Jeśli będzie się podawać odpowiednią ilość, czyli zalecaną dawkę, to nie trzeba martwić się tym, że wystąpią niepożądane działania (1 g na każde 10 kg masy ciała). Przed zastosowaniem preparatu powinno się dokładnie zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Istotne jest to, aby podawać czystek regularnie, bo pełny efekt kuracji pojawia się przy dłuższym przyjmowaniu. Ilość preparatu trzeba dopasować do wieku psa, jego masy ciała. Przedawkowanie czystka może mieć negatywne konsekwencje w postaci uszkodzenia nerek, wątroby i układu nerwowego. Im bardziej jest rozdrobniony surowiec, tym lepiej, bo przekłada się to na większą przyswajalność. Sprawdzi się także w formie naparów (wystarczy zalać łyżkę ziela szklanką wrzątku, pozostawić do zaparzenia, podawać po ostygnięciu). Czystek dla psa można mieszać z karmą, mięsem lub smakołykami.
Artykuł sponsorowany