Jak opiekować się osobą starszą?

Opieka nad osobą starszą to czasem wymagające zadanie. Zdecydowanie należy podejść do niego w odpowiedzialny sposób. Wielu ludzi, mimo dobrych chęci, popełnia błędy, bo nie ma na tym polu doświadczenia. W tym artykule przybliżamy, o co warto zadbać, jeśli zależy nam na tym, żeby potknięć było jak najmniej.

Konsultacja z lekarzem

To, jaki rodzaj postępowania i rodzaj opieki wybierzemy, powinno bezpośrednio wynikać ze stanu zdrowia seniora. Zupełnie inaczej opieka przebiegać będzie, jeśli starsza osoba cierpi na chorobę otępienną, a inaczej gdy ma np. problemy z poruszaniem się. W pierwszym przypadku niezwykle ważna jest skuteczna komunikacja i jej dostosowanie do seniora. W sytuacji, gdy osoba starsza czuje się skołowana, należy zadawać pytania zamknięte, czyli takie, na które można odpowiedzieć „tak” albo „nie”. Warto mówić głośno, wyraźnie. Jednocześnie należy unikać sytuacji, w których przesadzamy, czyli zbytnio upraszczamy komunikat. Wtedy senior może poczuć, że traktujemy go jak dziecko. Znalezienie tego złotego środka nie zawsze jest łatwe, ale konsultacja z lekarzem i innymi specjalistami powinna w tym pomóc.

Jeśli natomiast senior ma problem z poruszaniem, należy odpowiednio dostosować przestrzeń mieszkalną. Ważne, żeby unikać ostrych krawędzi oraz przedmiotów, które mogą spaść, jeśli senior będzie próbował się o nie wesprzeć lub złapać się ich w razie utraty równowagi. Należy też unikać wywrotnych chodników i śliskich nawierzchni, które mogą dodatkowo zwiększyć ryzyko upadku. Ważne jest również to, żeby zadbać o odpowiednie oświetlenie. Już na tych dwóch przykładach widać, że środki podejmowane w ramach opieki nad osobą starszą bardzo różnią się w zależności od tego, z jakim seniorem mamy do czynienia.

Kiedy całodobowa opieka dla osoby starszej to dobry pomysł?

W wielu przypadkach nie będziemy w stanie zapewnić seniorowi profesjonalnej opieki samodzielnie. Tak jest np. jeśli:

  • pracujemy i nie możemy w każdej chwili doglądać seniora;
  • nie dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami i nie czujemy się wystarczająco kompetentni.


W takich i innych sytuacjach dobrym pomysłem może być skorzystanie z całodobowej opieki dla seniora. Takie wsparcie proponuje m.in. Magnolia. W profesjonalnych ośrodkach seniorem opiekują się doświadczeni ludzie, którzy wiedzą, jak zatroszczyć się o osobę z danym schorzeniem. Mieszkańcy domu mają oczywiście zapewniony kontakt z lekarzem, a w niektórych przypadkach mogą korzystać również na miejscu z dobrze wyposażonej sali rehabilitacyjnej.

Decyzja o tym, żeby senior zamieszkał w domu opieki, często nie jest łatwa. Rzetelne ośrodki działają w taki sposób, żeby wytworzyć przyjazną domową atmosferę i zatroszczyć się zarówno o potrzeby zdrowotne, jak i psychiczne mieszkańców.

Redakcja dobry-polecam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *