Jak dobrze wybrać swoje wymarzone studia?

Podjęcie decyzji odnośnie kierunku studiów wcale nie jest proste. Musimy zdawać sobie sprawę, że ta jedna decyzja może zaważyć na całym naszym życiu. Nieodpowiedni wybór zawodu może zaowocować tym, że albo studiów nie będziemy w stanie dokończyć, a nawet jeśli to zrobimy, to przyszła praca będzie dla nas udręką. Z tego powodu, warto pochylić się mocno nad własnym wyborem, przemyśleć, rozważyć wszelkie za i przeciw, by nigdy potem nie mieć do siebie pretensji.

Wybierz samodzielnie

Podczas wyboru swojej drogi życiowej, nie warto kierować się sugestiami osób trzecich. Nie mogą być one najważniejszym wyznacznikiem dla nas. Owszem, możemy brać je pod uwagę, jednak nigdy nie powinniśmy traktować ich jako najważniejszych źródeł. Odpowiedź na pytanie jakie studia wybrać to indywidualna decyzja podejmowana przez każdego z nas. Nie może być podparta przymusem z czyjejś strony. Zamiast kierować się czyimś sugestiami, warto samemu poczytać i zdecydować, czy ten kierunek będzie dla nas dobry, czy nie.

Aktualne preferencje podczas decydowania o studiach

Ucząc się w podstawówce, gimnazjum czy w szkole średniej, każdy z nas doskonale wiedział, że część przedmiotów idzie mu dużo lepiej, a nauka pozostałych jest ogromną męczarnią i utrapieniem. Uwarunkowane jest to indywidualnymi predyspozycjami. Jeśli uwielbiamy nauki ścisłe, dużo lepiej będziemy przyswajać informacje dotyczące zjawisk, hipotez, doświadczeń czy dowodów matematycznych. Z kolei nasze zamiłowanie do nauk humanistycznych sprawia, że dobrze będziemy przyswajać wiedzę o człowieku oraz jego twórczości.

Dlatego też kiedy później zastanawiamy się jakie studia wybrać, powinniśmy określić nasze preferencje. Zła ocena sprawi, że czekać nas będą fatalne następstwa. Wybierając kierunek całkowicie odmienny od naszych preferencji, studia staną się uciążliwe i bardzo trudne do przebrnięcia, nie będą cieszyć, a my, zamiast przyswajać wiedzę, będziemy chodzić sfrustrowani.

Zadając sobie pytanie jakie studia wybrać, warto w międzyczasie zadać sobie inne pytania, np.:

  1. Co robisz dobrze, lepiej od innych?
  2. Jakie masz hobby?
  3. Czego uczysz się szybciej, niż inni?
  4. Które z przedmiotów szkolnych były dla ciebie najłatwiejsze?
  5. Rankingi uczelni i kierunków

Kierowanie się trendami powinno być postrzegane jako swego rodzaju pomoc, jednak w rozsądnym wymiarze. Rankingi szkół wyższych to istotne kompendium wiedzy o obecnym stanie szkolnictwa. Nie wszystkie uczelnie posiadają takie rankingi – dotyczą one najlepszych uniwersytetów w kraju. Dostosowywane są do zmieniającej się ciągle sytuacji gospodarczej, społecznej oraz szeroko pojętej społeczności akademickiej.

Jakie studia wybrać? Skorzystaj z Internetu!

Za pomocą Internetu można tak naprawdę dowiedzieć się wszystkiego na temat wybranych kierunków czy nawet uczelni, która najbardziej przypada do gustu. Sieć podpowie ci, gdzie pracuje metalurg, kim jest logistyk i czym zajmuje się kulturoznawca. Jeśli bierzesz pod uwagę zawody, których codzienne czynności nie są ci do końca znane, warto się z tym zaznajomić jeszcze przed złożeniem odpowiednich papierów na studia.

Redakcja dobry-polecam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.