Czym są hydrolaty i dlaczego warto je stosować?

Jeżeli zależy nam na naturalnej pielęgnacji, nie możemy zapomnieć o wodach roślinnych. Hydrolaty mają szereg zastosowań oraz niesamowitych właściwości. Dzięki szerokiej gamie wód roślinnych w sklepie każdy jest w stanie dobrać coś odpowiedniego dla swojej skóry, a nawet włosów. Jak je stosować? Dlaczego są takie cudowne?

Czym są hydrolaty?

Hydrolaty to wody roślinne, o bardzo prostym składzie. Zazwyczaj poza wyciągiem z konkretnej rośliny, nie zawierają żadnych dodatkowych substancji. Świetnie zastępują tonik i są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Stanowią też idealną bazę pod olejowanie włosów, czy twarzy. W upalne dni sprawdzą się również jako odświeżająca mgiełka.

Wody kwiatowe powstają w drodze destylacji, są produktem ubocznym w przypadku produkcji olejków eterycznych. Hydrolaty składają się z 1% związków aktywnych oraz 99% wody. Dlatego działa on dużo łagodniej i jest bezpieczniejszy dla skóry niż olejek eteryczny.

Najpopularniejsze wody roślinne i ich zastosowanie

Wody różane robione są z naprawdę wielu roślin. W ofercie znajdziemy między innymi hydrolaty z rozmarynu, róży, czarnego bzu, kocanki, aloesu, mięty pieprzowej, czy geranium. Do najpopularniejszych należą różany, oczarowy, aloesowy, lawendowy, czy z ogórka. Do najważniejszych zastosowań i właściwości tych hydrolatów należą:

  • nawilżanie,
  • odświeżanie,
  • łagodzenie zaczerwienień,            
  • tonizacja skóry,
  • regeneracja,
  • opóźnienie procesu starzenia,
  • zmniejszenie stanów zapalnych.

Większość hydrolatów nadaje się to każdego rodzaju skóry, dlatego są tak lubiane przez większość użytkowniczek. Oczywiście, zanim użyjemy danego produktu, należy wykonać próbę uczuleniową.

Jak stosować wody roślinne?

Hydrolat możemy stosować dowolnie. Świetnie sprawdzi się jako zamiennik toniku, ze względu na delikatne, łagodzące działanie, ale i właściwości oczyszczające. Możemy dodać też go do kremu, czy odżywki do włosów. Idealnie sprawdza się natomiast jako podkład w pielęgnacji olejami. Same oleje w sobie nie mają właściwości nawilżających. Dlatego ważne jest, aby użyć odpowiedniego podkładu, który będzie przewodnikiem wartości odżywczych z oleju. Hydrolaty świetnie sprawdzają się w tej roli. Wystarczy, że przed olejowaniem, czy to twarzy, czy włosów, użyjemy hydrolatu, a efekty będą dużo lepsze. Jeżeli jesteśmy na wakacjach w ciepłych krajach, wody roślinne sprawdzą się również jako odświeżająca i nawilżająca mgiełka do twarzy i dekoltu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku cery skłonnej do alergii, bezpieczniej jest jeszcze lekko rozcieńczyć hydrolat lub użyć jakiegoś w miarę bezpiecznego np. z ogórka.

Redakcja dobry-polecam.pl