Motywacja każdego dnia

Motywacja, często jest kojarzona ze złymi praktykami stosowanymi przez pseudo Guru Coachingu w Polsce. Kiedy do naszego kraju przybył trend dotyczący rozwoju osobistego, bardzo łatwo przybrał łątkę coachingu, którym nota bene nie był. Organizowano konferencje na wiele tysięcy ludzi gdzie pseudo coache mówili ludziom, że mogą wszystko. Stosując tak zwane pompki emocjonalne powodowali, że ludzie dochodzili w kilka godzin do granic euforii, budując w głowie niewyobrażalne marzenia.

Z biegiem czasu przybywało ludzi totalnie zawiedzionych, tego typu technikami. Co więcej znaczny odsetek uczestników popadał w depresję z racji nieosiągniętych celów. Zamiast realizacji marzeń czekała ich psychoterapia na kozetce u profesjonalisty. Następstwem tych wydarzeń stało się podważanie prawidłowości rozwoju osobistego, a ludzi uznający się za ekspertów – praktyków doświadczają szerokiego hejtu w mediach społecznościowych. Czy jednak rozwój osobisty i motywacja naprawdę są tak złe? Jeżeli wiemy jak się motywować w prawidłowy sposób, na pewno przyniesie nam to o wiele więcej korzyści niż szkody.

Jakie są źródła motywacji?


Przede wszystkim rozróżniamy dwa źródła motywacji u każdego człowieka. Są to poczucie strachu/bólu oraz poczucie szczęścia. Na większość osób silniej motywacyjnie zadziała poczucie strachu, czy też bólu. Motywację do zmiany kierunku w naszym życiu powodują problemy, a problemy napędzają strach.Ludzie zaczynają myśleć o rozwiązaniach kiedy zaczyna ich cisnąć np. spłata kredytu, kiedy widza ze obroty w firmie spadają i ciężko będzie przeżyć kolejny miesiąc, lub kiedy zaczyna się walić małżeństwo lub związek.


Z kolei jest też mały odsetek osób, na które strach nie działa. Czują silniejszą potrzebę zmiany, kiedy uzmysłowią sobie jaka czeka ich nagroda. Nowy samochód, wakacje na Malediwach, szczęście najbliższych czy pomoc potrzebującym. Działają wtedy prężnie by osiągnąć swój cel.

Dobierz rodzaj motywacji do swoich potrzeb


Każdy z nas jest inny i rodzajów motywacji do działania jest wiele. Bardzo dobrze działają mapy marzeń. Często osoby stawiające sobie jakieś konkretne cele, sporządzają takie tablice z obrazkami rzeczy lub zdarzeń jakie chciałyby osiągnąć i codziennie je oglądają. Dodatkowo, codziennie rano warto słuchać afirmacji lub medytacji. Często można znaleźć połączenie tych technik. Sprawiają one, że już z samego rana ustawiamy swój umysł na właściwe tory i mamy energię do prawidłowego działania. Bardzo dobrze tez działa technika ho’oponopono, dzięki której można łatwo oczyścić swój umysł z niepotrzebnych negatywnych emocji.

Redakcja dobry-polecam.pl