Śrutowanie stali – skuteczna metoda obróbki elementów stalowych

Śrutowanie stali jest jedną z wielu metod stosowanych w celu obróbki elementów stalowych. Ze względu, że wspomniany proces wpływa zarówno na zewnętrzny wygląd metalu, jak i wzmocnienie jego struktury oraz uszlachetnienie powierzchni, jest wręcz nie do ominięcia w procesach produkcyjnych. Nic więc dziwnego, że obecnie śrutowanie to również jedna z najczęściej stosowanych metod obróbki elementów stalowych.

Śrutowanie stali to proces polegający nie tylko na czyszczeniu, ale także modyfikowaniu kształtu elementów stalowych/metalowych, które są poddawane obróbce. Wspomniana czynność odbywa się z wykorzystaniem materiałów posiadających wysokie właściwości ścierne, do których to możemy zaliczyć m.in. rozdrobnione szkło, metal, piasek, lód, a nawet zielone skorupy roślin i orzechów. Wybór elementów ściernych uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki efekt wykonywaną obróbką chcemy osiągnąć.

Śrutowanie stali – dlaczego odgrywa tak ważną rolę w procesach produkcyjnych

Jak już zostało wspomniane wyżej, śrutowanie jest metodą obróbki elementów stalowych, bez której wykorzystania bardzo ciężko jest sobie wyobrazić szereg procesów produkcyjnych zachodzących na co dzień na wielu zakładach. Wynika to z tego, że bardzo często te wszystkie elementy, które poddawane są obróbce, mają duży wpływ na trwałość produktu finalnego. Dlatego też tak ważne jest, aby ich stan nie budził żadnych wątpliwości, a tym samym, aby zapewniał odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. I w tym właśnie ma pomóc omawiana metoda obróbka elementów stalowych, która poprzez oczyszczenie powierzchni, przygotowuje ją do pokrycia tzw. warstwą ochronną. Dodatkowo przyczynia się również do poprawienia estetyki obrabianych detali.

Gdzie i za pomocą jakiego urządzenia można poddać elementy stalowe śrutowaniu?

Śrutowanie stali jest procesem, który z powodzeniem można prowadzić zarówno na zewnątrz zakładu tj. na tradycyjnych stanowiskach piaskarskich, jak i wewnątrz budynków oraz hal przemysłowych. Do obróbki elementów stalowych niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego urządzenia, jakim jest śrutownica, która pozwala na realizację takich zadań jak:

  • wzmocnienie, oczyszczenie i polerowanie metalu bądź jego stopów;
  • usunięcie rdzy, lakierów lub farb, co pozwala na uzyskanie czystej i gładkiej powierzchni, dzięki czemu możliwa jest dalsza obróbka detali.

Warto w tym momencie dodać, że w zależności od wybranego rodzaju i modelu urządzenia, jakim jest śrutownica, a także posiadanych przez sprzęt parametrów i zastosowanej technologii oraz materiału ściernego, mamy możliwość uzyskiwania różnych efektów. Obecnie na rynku możemy wyróżnić trzy rodzaje urządzeń, pozwalających na skuteczną obróbkę elementów stalowych tj.:

-śrutownica turbinowa,

-śrutownica wirnikowa;

-śrutownica przelotowa.

Więcej informacji na temat śrutowania stali można uzyskać na stronie https://www.cwst.pl/srutowanie-stali.html

Redakcja dobry-polecam.pl