Czym są lokaty terminowe?

Lokaty terminowe to jeden ze sposobów oszczędzania zgromadzonych środków oferowany przez banki. Całość polega na tym, że udostępniasz swoje pieniądze do dyspozycji bankowi, a w zamian za to zarabiasz – otrzymujesz odsetki od kapitału. Lokaty terminowe co to i jak wybrać produkt dla siebie – przeczytaj poniżej.

Rodzaje lokat terminowych

Lokaty terminowe zawierane na okres do dwunastu miesięcy noszą miano lokat krótkoterminowych. W praktyce wyróżnić można lokaty trzy-, sześcio- i dziewięciomiesięczne oraz lokaty roczne. Lokaty terminowe, który umowa jest dłuższa niż dwanaście miesięcy, to lokaty długoterminowe – wtedy swoje pieniądze powierzasz bankowi nawet na 5 lat. Banki dodatkowo dzielą lokaty terminowe na nieodnawialne i odnawialne. W przypadku tych pierwszych po okresie składowania środków są one przelewane wraz z odsetkami na wskazane przez ciebie konto. Jeśli posiadasz lokatę odnawialną, po zakończeniu umowy zostaje ona przedłużona na kolejny okres (tej samej długości). W przypadku takiej lokaty warto sprawdzić, czy po odnowieniu odsetki naliczane są od wpłaconej przez ciebie kwoty, czy jest ona powiększona o te już zgromadzone. Mało znanym produktem bankowym jest lokata nocna (overnight). Korzystają z niej głównie klienci korporacyjni, którzy posiadają duży kapitał. Zakłada się ją po południu, a środki wypłaca rano. Oprocentowanie nie jest duże, dlatego zupełnie nie opłaca się przy niskiej kwocie. Dla klientów ze sporym kapitałem banki przygotowały także lokaty terminowe rentierskie. Wtedy zwykle właściciel lokaty cyklicznie wypłaca odsetki, a kwota bazowa cały czas jest dostępna na lokacie. Duże banki oferują też lokaty strukturyzowane, które zawierają cechy lokaty terminowej (ochrona kapitału), ale szansa na zysk jest większa, bo pieniądze są dynamicznie inwestowane na rynku finansowym.

Ile pieniędzy można zgromadzić na lokacie terminowej

Każdy bank tworzy swoje produkty indywidualnie i w ten sposób ustala, jaka jest minimalna i maksymalna wartość lokaty. W większości banków do uruchomienia lokaty wystarczy kwota 1000 zł. Najczęściej nie ma górnej granicy kapitału, ale przy większych kwotach (powyżej 100 000 zł) banki oferują również inne produkty, które pozwalają sporo zarobić i jednocześnie chronić kapitał.

Ile można zarobić na lokacie terminowej?

Niestety nie są to duże kwoty. Niektóre banki oferują lokaty z oprocentowaniem około 6% w skali roku. Co oznacza, że na lokacie w wysokości 1000 zł można zarobić 60 zł rocznie. Dodatkowo kwota ta pomniejszona będzie o tzw. podatek Belki, który wynosi 19%. Poszukując lokaty dla siebie, warto skorzystać z kalkulatorów lokat, które dostępne są w internecie. Należy też pamiętać, że banki podają oprocentowanie nominalne (czyli na 12 miesięcy). Jeśli lokata zawierana jest na kwartał, oprocentowanie będzie proporcjonalnie niższe. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na takagotowka.pl

Zalety i wady lokaty terminowej

Lokata terminowa to dobre rozwiązanie dla osób, które mają pokusę wydawania zgromadzonych oszczędności – jeśli założysz półroczną lokatę, to w tym czasie nie będziesz mógł (bez konsekwencji finansowych) wypłacić swoich środków. Dzięki temu łatwiej zmotywujesz się do oszczędzania. Środki zgromadzone w banku są całkowicie bezpieczne. Nawet jeśli instytucja finansowa ogłosi upadłość, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci ci twoje pieniądze. Jednak nie licz na to, że lokata będzie dla ciebie sposobem na zarabianie – chyba, że dysponujesz naprawdę wysokim kapitałem i założysz lokatę rentierską, która pozwoli ci na dostatnie życie z zysków.

Redakcja dobry-polecam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.