Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Trądzik jeszcze jakiś czas temu był kojarzony wyłącznie z okresem dojrzewania. Dzięki temu osoby, które na niego cierpiały, miały pewność, że jeśli nic im nie pomaga, to przynajmniej kiedyś problem ten sam minie, kiedy zakończy się burza hormonów. Obecnie niestety nie jest to już pewne, a nawet trądzik występuje u osób w dorosłym wieku, na przykład po 30. roku życia, również takich, które w okresie dojrzewania cieszyły się cerą bez problemów. Może to być spowodowane między innymi przez hormony, ale też na pewno duży wpływ na to ma wysoki stopień zanieczyszczenia środowiska (niedoskonałości w dużej mierze biorą się na przykład z toksyn), wysoko przetworzona, niezdrowa żywność, a nawet wszechobecny stres.

Różne rodzaje niedoskonałości

Tak duża ilość czynników mających wpływ na pojawianie się niedoskonałości cery (a lista ta wcale się nie skończyła), niestety powoduje, że nie istnieje jeden sposób na trądzik, który pomógłby każdemu. Zanim zabierze się za jego zwalczanie, warto zastanowić się, co jest jego najbardziej prawdopodobną przyczyną. Jeśli w dorosłym wieku są to hormony, niezbędne może okazać się stosowanie leków przepisanych przez lekarza. Gdy zaś winna jest na przykład dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja, trzeba wprowadzić daleko idące zmiany w tym zakresie.

Jak walczyć z trądzikiem?

Znanych jest wiele sposobów na trądzik. Można skupić się na zdrowej diecie, bogatej w cynk, a ubogiej na przykład w ostre, pikantne pokarmy i czekoladę (one najmocniej powodują wysyp pryszczy), a także wysypiać się i unikać stresu. Może wydawać się dziwne, by takie kwestie miały wpływ na stan skóry, ale jest to jak najbardziej prawda, wystarczy wspomnieć, że na przykład u osób chorych na łuszczycę stan skóry pogarsza się pod wpływem stresu czy też ze względu na ten czynnik może pojawić się bielactwo.

Poza tym jednak, niezależnie od tego, czym trądzik jest spowodowany i jak się z nim walczy, ogromne znaczenie ma właściwa pielęgnacja skóry. „Skóry” – gdyż problem ten często nie ogranicza się tylko do cery, czyli skóry twarzy, ale obejmuje też dekolt, plecy i ramiona. Niektóre osoby mają objawy trądziku nawet na udach i pośladkach! Na szczęście jednak są to skrajne przypadki. Kluczowe jest zwłaszcza dokładne oczyszczanie skóry, gdyż zalegające na jej powierzchni zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud, resztki kosmetyków, a także nadmiar sebum i złuszczone komórki martwego naskórka, zatykają ujścia gruczołów łojowych. Bardzo mocno przyczynia się to do powstawania niedoskonałości – nie tylko pryszczy, ale też zaskórników, w których dodatkowo rozwija się stan zapalny.

Redakcja dobry-polecam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *