Rozmowa o pracę jest stresująca dla każdego pracownika, a już szczególnie dla tego, który nie posiada doświadczenia zawodowego (przez co może czuć, że jest na przegranej pozycji). Warto zdawać sobie sprawę, że nawet nie posiadając doświadczenia zawodowego możemy dobrze zaprezentować się na rozmowie o pracę.
Szukanie pracy, gdy nie mamy doświadczenia
Szukanie pracy, gdy brakuje nam doświadczenia z pewnością jest stresujące, jednak nie powinniśmy się załamywać. Istnieje wiele stanowisk, na które pracodawcy nie wymagają doświadczenia. Często są to proste prace fizyczne. Jeżeli jesteśmy osobami, które świeżo ukończyły studia, możemy poszukać rozmaitych staży i praktyk umożliwiających zdobycie doświadczenia zawodowego. Warto jest także zastanowić się, czy rzeczywiście brakuje nam doświadczenia. Być może nie pracowaliśmy na etacie, jednak należeliśmy do samorządu studentów, gdzie wykonywaliśmy różne zadania i zdobyliśmy doświadczenie, które może się przydać w pracy. Doświadczenie można zdobyć także w kołach naukowych, czy pracując jako wolontariusze. Osoby szukające pracy jako opiekunowie dla ludzi starszych mogą napisać w CV, że zdobyli niezbędne doświadczenie zawodowe opiekując się własnym członkiem rodziny (na przykład babcią). Kobiety, które przez dłuższy czas nie podejmowały pracy zarobkowej, gdyż zajmowały się domem i dziećmi powinny zastanowić się jakie doświadczenia zdobyły w tym czasie – z pewnością mają doskonale rozwinięte umiejętności organizacyjne, potrafią negocjować i racjonalnie działać pod wpływem stresu. Nie powinniśmy czuć się gorsi tylko dlatego, że nie mamy doświadczenia zawodowego. Jeżeli dopiero ukończyliśmy szkołę – jest to naturalne.
Jak przygotować się do rozmowy o pracę
Praca bez doświadczenia nie zwalnia nas z konieczności przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli zależy nam na zatrudnieniu, powinniśmy zrobić wszystko, żeby wywrzeć dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację. W zakres przygotowań wchodzi zadbanie o wygląd zewnętrzny (pamiętajmy, że wszyscy ludzie oceniają nas po wyglądzie – my również to robimy). Niezależnie od tego o jaką pracę się ubiegamy, powinniśmy wyglądać elegancko. Istnieje zasada mówiąca o tym, że na rozmowę o pracę lepiej przyjść ubranym zbyt elegancko niż niedostatecznie elegancko. Zdecydowanie unikajmy zakładania dżinsów. W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdzi się garnitur. Kobiety również mogą założyć garnitur, jednak mają również możliwość wyboru eleganckiej sukienki i marynarki. Niezależnie od tego jaka temperatura jest na zewnątrz, nie możemy przyjść na rozmowę kwalifikacyjną bez rajstop, w krótkich spodenkach, w sandałach z odkrytymi palcami lub piętami. Jeżeli chodzi o przygotowanie merytoryczne, powinniśmy dokładnie zapoznać się z CV, które wysłaliśmy do pracodawcy (możemy mieć pewność, że część pytań będzie nawiązywała do tego dokumentu). Warto jest sprawdzić jakie pytania są najczęściej zadawane na rozmowach o pracę i przygotować odpowiedzi na nie (jeżeli czujemy się niepewnie, możemy potrenować z bliską osobą).
Przeczytaj więcej na http://szkolaojrzanowo.pl
Jakich błędów należy unikać w trakcie rozmowy o pracę
Zdarza się, że kandydat nie otrzymuje pracy, choć teoretycznie posiada kompetencje do wykonywania danego zawodu. Jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, że źle wypadł na rozmowie kwalifikacyjnej. Niestety kandydaci popełniają wiele błędów, które dyskwalifikują ich w oczach rekrutera. Do często popełnianych gaf zaliczamy brak podstawowego przygotowania. Jeżeli kandydat nie jest w stanie powiedzieć niczego o firmie, w której chce pracować lub nawet pyta o nią rekrutera, jest to sygnał, że tak naprawdę nie zależy mu na pracy dla danego pracodawcy. Błędem jest zachowywanie się na rozmowie rekrutacyjnej w taki sposób jakbyśmy już otrzymali pracę. Są osoby, które starają się negocjować z rekruterem dni wolne, choć jeszcze nie są zatrudnione. Innym błędem, którego należy za wszelką cenę unikać jest narzekanie na byłego szefa i współpracowników (niezależnie od tego czy jest to uzasadnione czy nie – nie powinniśmy tego robić).