Dobór oleju silnikowego

Jazda po mieście i stanie w korkach wiąże się z częstym rozruchem i rozgrzewaniem silnika, co ma duży wpływ na jego obciążenie. Aby pojazd sprawnie działał konieczne staje się dbanie o silnik i regularna wymiana oleju, który musi być prawidłowo dobrany do jego modelu. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowej eksploatacji silnika, ponieważ bez prawidłowo dobranego środka smarnego jego elementy szybciej ulegają zużyciu, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń i związanych z tym kosztownych napraw.

Oleje do samochodów osobowych i dostawczych – klasyfikacja lepkości

Dobór oleju odgrywa kluczową rolę, ponieważ wydłuża okres żywotności silnika, co przedkłada się na jego prawidłową i bezproblemową pracę. Dzięki klasyfikacji lepkościowej SAE J300 oleje silnikowe dzielą się na wartości czterech parametrów lepkościowych, gdzie klasa lepkości określa warunki temperaturowe w takich powinien być zastosowany dany olej. Dwa parametry lepkościowe określają warunki niskotemperaturowe, a pozostałe dwa – wysokotemperaturowe. Na rynku wyróżnia się środki smarne SAE 15W, przystosowywane do pracy w zimie, SAE 40 – w warunkach letnich oraz uniwersalne oleje wielosezonowe, np. 5W40 lub 10W40, które idealnie nadają się do pracy zarówno w warunkach zimowych, jak i podczas wysokich temperatur.

Oleje samochodowe – jakie rodzaje?

Klasa lepkości SAE J300 dzieli oleje na syntetyczne, mineralne i półsyntetyczne. Środek smarny, wyprodukowany w technologii syntetycznej przeznaczony jest do nowych, jak i starszych modeli samochodów osobowych i lekkich, dostawczych. Produkt syntetyczny cechuje się doskonałymi właściwościami niskotemperaturowymi, zapewnia ochronę silnika przed zużyciem i osadami, umożliwia łatwy rozruch na zimno oraz zmniejsza zużycie spalin i zmniejsza zużycie paliwa. Oleje półsyntetyczne i mineralne przeznaczone są do silników benzynowych, jak i Diesla. To produkty, które zapewniają bezawaryjną pracę silnika w codziennej eksploatacji.

Najlepsze oleje do samochodów osobowych i dostawczych

Przy wyborze środków smarnych warto postawić na cenionego i sprawdzonego producenta, który oferuje oleje silnikowe najwyższej jakości. Do takich niewątpliwie zalicza się firma SPECOL. W jej ofercie znajdują się wysokiej klasy oleje silnikowe do różnych modeli pojazdów osobowych i dostawczych, które posiadają doskonałe właściwości smarne. W zależności od rodzaju są przeznaczone zarówno do starszych, jak i nowszych silników benzynowych i Diesla oraz do silników bardziej wymagających – do samochodów sportowych i wyczynowych.

Redakcja dobry-polecam.pl