Nałóg tytoniowy jest bardzo popularny w Polsce (oczywiście nie tylko), choć wiele robi się w celu zmniejszenia jego popularności. Służyć temu miały na przykład zakazy reklamowania wyrobów tytoniowych, potem zakaz palenia w miejscach publicznych, a już zwłaszcza – stale rosnące ceny papierosów. Tak naprawdę jednak tylko od palącego zależy to, czy zechce on rozstać się z nałogiem i podjąć tego próby.
Pierwsze kroki w rzucaniu palenia
Do wniosku, że tego się chce, dochodzi się na skutek różnych przyczyn: znacznych wydatków, chęci zaoszczędzenia zdrowia, ale też innych kłopotów, jakie palenie powoduje, na przykład gorszy wygląd, szybkie starzenie się skóry czy nieprzyjemny zapach. Na pewno jest wiele powodów, dla których warto pożegnać ten nałóg, a najbardziej namacalną korzyścią będzie więcej pieniędzy w portfelu, zwłaszcza że dziś papierosy naprawdę dużo kosztują. Osoby, które palą wiele, wydają na nie w ciągu miesiąca zawrotne sumy. Poza tym nie da się ukryć, że częste wychodzenie na papierosa jest kłopotliwe.
W pracy może być przyczyną problemów, a poza tym wychodzenie na świeże powietrze sprzyja w zimowych miesiącach przeziębieniom. Widać więc, że korzyści z rzucenia palenia jest nieskończenie wiele, dlaczego więc dalej tak dużo osób pali? Na pewno duża część z nich chętnie pożegnałaby nałóg, ale nie wiedzą, jak rzucić palenie – wydaje im się, że jest to bardzo trudne. Dotyczy to szczególnie tych osób, które palą naprawdę dużo i długo, na przykład wieloletnich palaczy, a także osób, dla których „dymek” jest sposobem na stres, a doświadczają go często. W przypadku kobiet zaś dodatkowo często pojawia się obawa, że rzucenie palenia będzie skutkowało wzmożonym apetytem, a więc da skutki w postaci przytycia. Wszystko to jednak nie musi zaistnieć, wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań, stylu życia, a także, jak zabierze się do zadania rozstawania się z nałogiem.
Silna wola a rzucanie palenia
Niektóre osoby mają na tyle silną wolę, że wystarczy, by powiedziały sobie, że od dzisiaj nie palą i faktycznie nie wzięły więcej papierosa do ust. Tak jednak bywa stosunkowo rzadko, stąd popularność różnego rodzaju środków dla palaczy chcących rozstać się z nałogiem. Na pewno warto z nich skorzystać, choć trzeba wybrać odpowiedni dla siebie produkt. Dostępne są cukierki, gumy do żucia, tabletki, a także plastry, które nakleja się na skórę. Mają one różne działanie, niektóre zawierają nikotynę (w coraz mniejszych dawkach), inne nie, warto więc zaczerpnąć wiedzy na ich temat i wybrać najlepszy dla siebie wariant. Może to być wielka pomoc w walce z nałogiem.