Jak zacząć prowadzić zdrowy tryb życia?

Prowadzenie zdrowego trybu życia w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsze. Dzieje się tak, ponieważ dzięki internetowi więcej ludzi zaczyna rozumieć, że złe odżywianie połączone z brakiem aktywności fizycznej może być groźne dla naszego zdrowia. Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną, która jest groźna dla zdrowia i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Gdy zdamy sobie z tego sprawę to zaczynamy działać. Pamiętajmy, że na zmiany nigdy nie jest za późno.

Kilka kroków w stronę zdrowego życia

Pierwszym krokiem do bycia fit jest poprawa diety. Powinniśmy wyeliminować złe nawyki żywieniowe i zamienić je na te dobre dla naszego organizmu. Jedzmy regularnie 3-5 posiłków dziennie. Omijajmy gotowe potrawy z marketów, fast-foody, słodycze i słodkie napoje. Zamiast tego możemy samodzielnie przygotowywać posiłki. Dobrym pomysłem dla zapracowanych może być także katering dietetyczny. Możemy też przygotowywać posiłki dzień wcześniej wieczorem tak, żeby następnego dnia w szybki sposób móc zjeść zdrowe jedzenie. W diecie powinny się znaleźć owoce i warzywa, które dostarczą do naszego organizmu wiele witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zdrowa dieta – jak się odżywiać?

Wprowadzając zdrowa dietę musimy zadbać o odpowiednią ilość kalorii, którą dostarczamy wraz z pożywieniem. Możemy policzyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne korzystając z gotowego kalkulatora dostępnego w internecie. Po podaniu niezbędnych danych, otrzymamy ilość kalorii, którą możemy spożywać. Szerokim łukiem powinniśmy unikać wszelakich diet cud, które oferują idealna sylwetkę w miesiąc. Są to bardzo restrykcyjne diety, na których po prostu się głodzimy spożywając 1000 kcal. Nie wytrwamy długo na takiej diecie, a po niej wrócimy do złych nawyków żywieniowych i w krótkim czasie odzyskamy stracone kilogramy. Lepiej jest wprowadzić mały deficyt kaloryczny w okolicy 300-500 kcal, co pozwoli nam na spalanie zbędnych kilogramów przez dłuższy czas.

W zdrowym trybie życia bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Dobrze by było ćwiczyć na siłowni, co wymodeluje naszą sylwetkę. Dodatkowo większa ilość mięśni to więcej kalorii spalanych w ciągu dnia. Możemy także z powodzeniem trenować w domu, co jest szczególnie popularnym rozwiązaniem wśród początkujących. Treningi aerobowe pomogą nam w odchudzaniu. Możemy do nich zaliczyć bieganie, jazdę na rowerze czy skakanie na skakance. Godzina takiego treningu pozwoli nam na spalenie około 600 kcal. Warto w diecie zadbać o odpowiednią ilość białka. Jest ono potrzebne w procesie budowania masy mięśniowej a także wspomaga regeneracje po treningu.

Redakcja dobry-polecam.pl