Jak się odstresować?

0
172

Stres może dopaść nas w każdej chwili. Nieważne, w jakim jesteśmy wieku, jakiej płci. Wszyscy bardzo dobrze znamy to nieprzyjemne uczucie. O stres łatwo niestety w różnych sytuacjach. Na przykład, gdy jest zła atmosfera w pracy, na drodze ciągłe korki czy pokłócimy się z przyjacielem. Jeszcze gorzej, kiedy dowiemy się, że ktoś z naszych ukochanych bliskich ciężko zachorował – wtedy bardzo negatywne skutki stresu będą nas prześladować długo. Co więc mamy zrobić, jak się odstresować?

Sposoby na pozbycie się stresu

Ważna jest oczywiście aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia nie dość, że zdecydowanie poprawią jakość snu, to dzięki wyzwolonym endorfinom poprawią także nastrój i znacznie wpłyną na naszą lepszą samoocenę. Wystarczy zwykły spacer czy przysiady, aby podreperować naszą psychikę, niekoniecznie musi być to duży wysiłek. A kiedy po treningu czy lżejszych ćwiczeniach powrócimy do mieszkania, by odpocząć, to zapalmy… w tym miejscy większość pomyśli o papierosie, ale nie o to chodzi. Zapalmy świecę zapachową (np. o zapachu lawendy), która nas zrelaksuje i znacznie obniży poziom stresu. Zachowajmy też umiar w piciu kawy, bo zawarta w niej kofeina pobudza nasz organizm, ale jej nadmiar może prowadzić do zwiększenia produkcji tak zwanego kortyzolu, który właśnie odpowiedzialny jest za nasz stres.

Czym zastąpić kawę?

Zamiast kawy, napijmy się naparu z ziół oraz żujmy lepiej gumę, dzięki której się odprężymy. Istotna będzie także dieta bogata w potas, magnes, cynk, wapń czy witaminy w grupy B. Głęboko i bardzo wolno oddychajmy (obniżymy wtedy tętno i się naprawdę uspokoimy). Myślmy pozytywnie. Włączmy ulubioną muzykę relaksacyjną lub różne łagodne dźwięki i odgłosy natury, jak choćby padającego deszczu, śpiewu ptaków lub też cykania świerszczy Uśmiechajmy się ciągle, mimo problemów, aby dotlenić nasz organizm i znacznie rozluźnić mięśnie. No i co ważne, poświęcajmy czas rodzinie oraz przyjaciołom.

Nie odkładajmy także niczego na później, gdzieś na ostatnią chwilę. Wielu z własnego doświadczenia wie również, że świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresem będzie także spędzanie czasu z różnymi domowymi zwierzętami, czworonożnymi pupilami. To bardzo poprawia nastrój! Są badanie, które dowodzą, że właściciele psów mają oni niższy poziom stresu, niż te osoby, które ich nie posiadają. Jeszcze lepsza jest podobno interakcja z kotami. Gdy je głaszczemy, a one mruczą, to wówczas nasz stres się łagodzi, i czujemy się jak w siódmym niebie, zapominając o prześladujących nas kłopotach. Teraz już wiemy, jak się odstresować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here