Rekonwalescencja dziecka w domu – zakup czy wypożyczenie sprzętu?

Okres zimowy to czas niespodziewanych zdarzeń, nie zawsze przyjemnych, które mogą zakończyć się niebezpiecznym upadkiem na nartach, sankach lub zwykłym pośliźnięciem. Różne urazy czy nagle pojawiające się schorzenia wiążą się często z  długotrwałą rehabilitacją dziecka w warunkach domowych, do której niezbędny jest odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny najczęściej jest stosowany w warunkach domowych ?

Do pielęgnacji chorych dzieci często używany jest specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny jak: wózki inwalidzkie, kule, krzesła stabilizujące, wyciągi pomagające w codziennej pielęgnacji chorych, urządzenia pomagające w kąpieli, łóżka rehabilitacyjne i materace przeciwodleżynowe. Gdy już stan chorego ulegnie znacznej poprawie, niezbędny będzie jeszcze sprzęt rehabilitacyjny do codziennych ćwiczeń: specjalne maty, rowerki, piłki, drabinki czy bieżnie. Dzięki niemu mały pacjent będzie mógł małymi kroczkami odzyskiwać siły, by w końcu powrócić do pełni zdrowia.

Wypożyczenie czy zakup sprzętu rehabilitacyjnego ?

Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny nie jest tani. Na dodatek najczęściej sytuacja taka zaskakuje domowników znienacka, co wiąże się często z brakiem pieniędzy na sprzęt rehabilitacyjny w domowym budżecie. Powstaje także dylemat, skąd wziąć potrzebny sprzęt lub pieniądze na jego zakup ? Nowy sprzęt warto zakupić, jeżeli ktoś jest w posiadaniu dużej sumy pieniędzy, a niepełnosprawność dziecka może trwać przewlekle. Jeżeli uraz jest krótkotrwały, najlepiej  go wypożyczyć. Niemal w każdym szpitalu, ośrodku rehabilitacyjnym, ośrodku zdrowia, a nawet w niektórych sklepach medycznych, istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego dla pacjenta. Taka wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnychwyciągów, urządzeń do kąpieli i tym podobnych sprzętów mieści się w każdym większym mieście. Istnieje jeszcze możliwość zakupu sprzętu używanego. Jest to jednak także duży wydatek, dlatego nie będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Wypożyczenie sprzętu, daje też pewność, że jest on w pełni sprawny i w dobrym stanie, co jest niezwykle ważne przy codziennym korzystaniu z niego. Aby mały pacjent mógł szybko powrócić do zdrowia, powinien czuć się komfortowo, a także mieć sprzęt pozwalający mu na szybką rehabilitację w warunkach domowych, poprzez codzienne ćwiczenia i odpowiednio dopasowany sprzęt, wzmacniający i odbudowujący jego mięśnie. Oczywiście taka rehabilitacja musi odbywać się pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta.

Ile wynosi wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego ?

Przy drobnych sprzętach rehabilitacyjnych jak kule wystarczy wpłacić tylko kaucję zwrotną, a przy wypożyczeniu droższych sprzętów typu łóżko rehabilitacyjne z wyciągiem czy fotela rehabilitacyjnego, wpłaca się kaucję oraz comiesięczny koszt za użytkowanie. To kwota rzędu 200 złotych.

W przypadku nagłej, okresowej rekonwalescencji dziecka w domu, najwygodniej jest skorzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Taki wybór zapewni niezbędny, w pełni sprawny sprzęt do codziennego funkcjonowania i ćwiczeń, a jednocześnie niedrogie jego użytkowanie.

Redakcja dobry-polecam.pl