Przeziębienie to częsta zmora w okresie jesienno-zimowym. Duszący kaszel, niekończący się męczący katar, gorączka, bóle mięśni i ogólne osłabienie organizmu i spadek samopoczucia to najczęstsze dolegliwości z którymi musimy się mierzyć w trakcie przeziębienia. Nawet drobne przeziębienie potrafi nas wyłączyć z życia na kilka dni, spowodować zaległości w pracy czy w szkole. Zarazić można się wszędzie, dlatego ważne jest dbanie o swoją odporność. Jednak jeżeli jest już za późno warto znaleźć dobry sposób na przeziębienie.
Domowe metody na przeziębienie
W przypadku przeziębienia najlepiej sprawdzają się metody domowe, które stosowały nasze babcie, rodzice i które niejednokrotnie stawiały ich na nogi, bez konieczności wizyty u lekarza i wydawania pieniędzy na lekarstwa. Najpopularniejsze domowe metody to syrop z cebuli, rosół, herbata z miodem i cytryną, a także… wódka z pieprzem.
Syrop z cebuli to bardzo dobry sposób na przeziębienie, a dodatkowo prosty w wykonaniu. Wystarczy pokroić cebulę, zasypać ją cukrem i odstawić na kilka godzin pod przykryciem (np. zamknąć w słoiku) aż cebula puści sok. Zamiast cukru można również zamiennie zastosować miód. Taki sok, czyli syrop, spożywa się po kilka łyżeczek dziennie. Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo oraz pomaga oczyścić drogi oddechowe w przypadku kaszlu.
Pomocnym w zwalczaniu przeziębienia jest również czosnek. Jest on nazywany naturalnym antybiotykiem, pomaga szybciej pozbyć się przeziębienia, poprawia ogólne samopoczucie i wspiera w walce z katarem. W trakcie przeziębienia warto zwiększyć jego spożycie i np. kroić go w plasterki i dodawać na kanapkę oraz dodawać go do każdej spożywanej potrawy.
Innym domowym dobrym sposobem na przeziębienie, zwłaszcza w przypadku męczącego kataru są kąpiele i inhalacje. Do gorącej kąpieli należy dodać kilka kropli olejków eterycznych (bardzo skutecznymi w przypadku przeziębienia są olejki: eukaliptusowy, lawendowy, miętowy) i wykąpać się w takiej wodzie. Dzięki parującej wodzie z dodatkiem olejku nos zacznie się udrażniać, a organizm dobrze rozgrzeje się w gorącej wodzie, co również będzie miało korzystne działanie w walce z przeziębieniem. Inhalacje też przygotujemy samodzielnie w domu. Wystarczy do miski z gorącą wodą dodać kilka kropel olejku eterycznego, pochylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem lub kocem i przez dłuższą chwilę wdychać parę. Można również doraźnie wdychać olejki bezpośrednio z buteleczki albo skropić swoje ubranie lub poduszkę.
Który sposób jest najlepszy?
To kilka ze znanych domowych sposobów, które warto stosować w przypadku pojawienia się pierwszych objawów przeziębienia. Każdy ma swój własny dobry sposób na przeziębienie, który się najlepiej sprawdza, dlatego warto słuchać siebie i stosować to, co jest dla nas najlepsze.
Należy również pamiętać, że jeżeli po kilku dniach stosowania domowej kuracji objawy nadal nie ustąpią lub będą się nasilać należy skontaktować się z lekarzem.