Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

O czym pamiętać kupując dobre syntezatory?

16 września 2021

Popularność różnych odmian muzyki elektronicznej spowodowała, że ludzie coraz częściej wybierają syntezatory. Instrument doceniony jest przede wszystkim za różne aspekty modelowania dźwięku. Na rynku można znaleźć coraz więcej przyrządów do syntezowania muzyki. Które z nich są najlepsze i na co zwracać uwagę przy kupowaniu takich instrumentów? 

Popularne modele syntezatorów 

Syntezatory na pierwszy rzut oka mogą przypominać keyboardy, mają one jednak zupełnie inne cechy. Dobre modele mają możliwość programowania nowoczesnych brzmień syntetycznych. Pozwalają też na tworzenie dźwięków na podstawie barwy instrumentu, przykładowo skrzypiec czy fortepianu. Pozwala to na nieustanne modyfikowanie swojego brzmienia. 

Najczęściej kupowanymi syntezatorami są modele z klawiaturą. Część modułów jednak nie posiada ich w ogóle. Mniej spotyka się też wersje programowe i modularne. Syntezator z klawiaturą pozwalają grać również za pomocą podłączonego do niego sekwencera lub komputera. Właśnie ta wszechstronność powoduje, że te modele są tak popularne. Syntezatory programowe to rodzaj wtyczek VST i samodzielne programy, które można używać na komputerach z odpowiednią jakością interfejsu audio.

Które syntezatory wybrać? 

Syntezatory można w skrócie podzielić na wersje cyfrowe i analogowe. Ich wybór zależy od konkretnych potrzeb użytkownika. Modele cyfrowe pozwalają na znacznie szersze wykorzystanie. Dzięki swojej uniwersalności mogą naśladować instrumenty akustyczne. Sprawdzają się w znacznie szerszym przedziale gatunkowym, gdzie syntezator umie dostosować się do aktualnego brzmienia. W przypadku muzyki typowo elektronicznej warto postawić na modele virtual-analog, gdzie stawia się przede wszystkim na muzykę syntetyczną. Może to dotyczyć takich gatunków jak synthpop czy synthwave. 

W przypadku osób skoncentrowanych na dawnych brzmieniach elektronicznych warto skupić się syntezatorach analogowych. To dość specyficzny sprzęt, gdzie spotyka się pewne ograniczenia w kwestii polifonii. Trzeba też liczyć się z częstym dostrajaniem instrumentu. Wysiłek jednak jest tego warty, bo uzyskuje się brzmienie nieporównywalne z obecnymi wersjami cyfrowymi. 

W przypadku syntezatora warto zainwestować również w specjalną stację roboczą. Dzięki temu zwiększają się możliwości wytwarzania wielu dźwięków jednocześnie. Można w ten sposób pracować na kilku syntezatorach jednocześnie. Dołączyć można też urządzenia dodatkowe, które wspomagają komponowanie muzyki. Nie trzeba więc ograniczać się do ledwie jednego syntezatora – można tworzyć muzykę na wielu modelach jednocześnie. 

Funkcja chłodzenia a atrapa chłodnicy

Redakcja dobry-polecam.pl

Nasza redakcja to zespół entuzjastów, którzy z pasją podchodzą do tworzenia treści z zakresu różnych dziedzin życia. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych i rzetelnych informacji, które pomogą naszym czytelnikom podejmować świadome decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Mata akrobatyczna od A do Z

Mata akrobatyczna od A do Z

9 kwietnia 2024

Telefon z mocną baterią
Funkcja chłodzenia a atrapa chłodnicy

Jesteś zainteresowany reklamą?